Rozhodčí

 

Val Freer (NIKARA kennel)

 

rozhodci01Začala jsem posuzovat tuto rasu v roce 1982 na úrovni otevřených výstav a poprvé jsem udělila CC ve Spojeném království v roce 1991. Také jsem posuzovala ve Švédsku, Itálii, Holandsku, Španělsku, Belgii, Finsku, Austrálii, Novém Zélandu a Litvě. Bylo mi ctí posuzovat samojedy na výstavě Crufts 2016.

V roce 1982 jsem se stala členkou komise Britského klubu samojedů. Ráda jsem byla zapojena do pořádání výstav a soutěží a v roce 1987 jsem se stala tajemnicí klubu na dalších 16 let.

V roce 2005 jsem se stala prezidentkou Britského klubu samojedů a tuto funkci zastávám dodnes.

Tři roky jsem byla kontaktní osobou pro chovatelské stanice klubu a také předsedkyní rady plemene samojed. V tomto období jsme v roce 2012 uspořádali světové setkání samojedů, krásné čtyřdenní setkání, kterého se zúčastnili návštěvníci z celého světa.

V uplynulých 40 letech jsem vlastnila nebo odchovala 15 šampionů Anglie a 8 mezinárodních šampionů.

Můj největší úspěch ve výstavním kruhu byl s Ch Nikara Diamond Dancer, kterého jsem spoluvlastnila se Sue Smith. Dvakrát vyhrál nejlepšího psa výstavy na šampionátech všech plemen v roce 2013 a v roce 2014 byl nejlepším náhradním psem výstavy Crufts. Také reprezentoval Crufts na Eukanuba World Challenge v Amsterdamu v roce 2014. Byl oceněn jako nejlepší samojed pro rok 2013 a 2014 a nejlepší chovný pes v roce 2015.

Velmi se těším na posuzování vaší středoevropské výstavy a děkuji výboru za pozvání. Také děkuji vystavovatelům za příležitost posuzovat vaše krásné psy.

 

 

Sue Smith (Zeelukzak kennelZeelukzak kennelZEELUKZAK kennel

 

rozhodci02V roce 1975 jsem si pořídila první fenku samojeda a začala jsem se dozvídat o vystavování a tomto plemeni právě díky této fence, která byla z farmy na štěňata a díky pátrání po jejím původu jsem zjistila, že je pravděpodobně křížencem sibiřského husky a samojeda. Můj další samojed byl z chovatelské stanice Samont a zaznamenala jsem s ním několik úspěchů.

Následovaly další, v té době v oblasti výstav, tehdy mě chovatelství ještě nezajímalo. Také mě velmi zajímali aljašští malamuti a rozhodla jsem se, že to je pro mě to správné plemeno. Nakonec jsem skončila s mnoha malamuty a byla jsem první ženou v Anglii, která běhala s šesti členným psím týmem. V té době většina ostatních běhala pouze se dvěma psy, ale mám ráda výzvy a vždy se mi líbila pracovní stránka těchto psů. Téměř vždy jsem byla mezi prvními třemi s dvoučlenným týmem a na nepříliš horší pozici se čtyřčlenným týmem. Tento aspekt psí nátury mě bavil, také jsem se poučila, co znamená být „fit pro nějaký důvod“ a posléze mě začala zajímat struktura práce a to, co psy startuje z hlediska síly a způsobu uvažování, které je žene dokončit jejich denní práci.

Po nějakém čase, kdy jsem nevystavovala samojedy a přišla jsem o svého posledního samojeda, jsem se posléze k tomuto plemeni vrátila díky fence od Val Freer z chovatelské stanice Nikara. Pak jsem pořídila od Val dalšího psa, kterého jsme vlastnily společně. Pojmenovaly jsme ho Dan a stal se „Danem tím mužem“ a pro mě velmi speciálním psem. Vzal mě do výšin vystavování psů, o kterých jsem si myslela, že jsou rezervovány pouze pro jiné a získal Reserve Best in Show na Crufts v roce 2014 a my na něj byly velmi pyšné. Při posuzování předávám Challenge Certificates samojedům a aljašským malamutům.

Vrcholem mé dosavadní dráhy byla má funkce rozhodčí na Crufts 2016, kde jsem si celý den úžasně užila.